Kilka refleksji i podziękowań po uroczystości wręczenia Honorowych Krzyży Bractwa Mundurowego RP.

By | 29 marca 2022

26 marca już za nami. Bielsko Biała przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Pomimo śniegu leżącego na stokach Szyndzielni, co jest oczywistą oczywistością o tej porze roku w mieście panowała już wiosenna pogoda. Zarząd Bractwa  reprezentowała moja skromna osoba. Zjawiła  się takze Sylwia Rapicka, doktorantka Katedry Prawa i Administracji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i co nie mniej ważne Redaktor Naczelny portali internetowych Bractwa. Swoją obecnością zaszczycili członkowie zwyczajni Bractwa, Piotr Kwapisz i Robert Piętka. Tego ostatniego pana przedstawiać nie trzeba. Świetny organizator i aktywista ruchu represjonowanych ze Śląska, wulkan energii i wzór skutecznego działania na rzecz represjonowanych.

Naszym gospodarzem był poseł na Sejm RP pan Przemysław Koperski i Dyrektor jego biura Olaf Szkiłądź, który zamówił piękne wiązanki biało-czerwonych kwiatów z szarfami Bractwa, za co chcę publicznie podziękować. Swoją obecnością zaszczycił nas Mariusz Kosmaty- Prezes Zarządu Regionu Cieszyn Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. Spotkanie nie mgło się odbyć bez zaproszenia Prezesa Koła Terenowego SEiRP w Bielsku – Białej, Aleksandra Cegielskigo. Nie zawiódł także dr hab. nauk prawnych, Kierownik Katedry Prawa Administracyjnego, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pan Grzegorz Krawiec.  A teraz prezentacja najważniejszych gości, kawalerów Honorowego Krzyża Bractwa Mundurowego RP. Jak już wiecie wyróżnione zostało Koło nr 30 SEiRP w Częstochowie. W Biurze poselskich przy Nadbrzeżnej 2 zaszczycili nas: Prezes Konrad Ptak i Sekretarz, Czesława Konieczna   https://www.facebook.com/photo/?fbid=3226186217616119&set=pcb.3226186404282767

Sławomir Matusewicz- Prezes Zarządu Głównego SEiR SG http://www.emeryci-sg.org.pl/wp/zarzad-glowny/

. Zameldowała się także Jaga Kowalik, członkini zwyczajna Bractwa Mundurowego RP, działaczka i aktywistka na rzecz praworządności i praw człowieka. Pedagog i wielka orędowniczka ” naszej sprawy”.  „ Głosem” i duchem był obecny kolejny Kawaler Honorowego Krzyża Bractwa Mundurowego RP nasza wspaniała koleżanka- Ewa Macek. Pomimo tego, że choroba uniemożliwiła jej bezpośredni udział w uroczystości, jej telefoniczne wystąpienie okraszone ciepłymi i pięknymi słowami, było ważnym elementem tej uroczystości.

Przebieg był transmitowany na żywo. Dla tych, którzy chcieliby obejrzeć i wysłuchać tego co i jak się działo, na stronie https://www.facebook.com/BractwoMunduroweRP udostępniliśmy nagranie z przebiegu wydarzenia: https://www.facebook.com/BractwoMunduroweRP/videos/1110570309502624

Dla tych, którzy wypisywali dyrdymały o aluminiowym krzyżyku wyciętym nożycami ogrodowymi, słów kilka. Nie wiecie z całą pewnością po co to wszytko? Ano nie po to, żeby dać wam możliwość  hejtu  i odreagowywania swoich frustracji na forach internetowych.  Są takie słowa jak: szacunek i akceptacja. Są takie gesty, jak uśmiech i uścisk dłoni. Są takie chwile, które zapadają w naszej pamięci. Warto dla tych trzech aktywności, poświęcać swój czas, energię i potencjał. Bardzo często, ci którzy najgłośniej wykrzykują o integracji i jedności, robią wszystko, aby uzyskać cel zupełnie odwrotny od tego co deklarują. Warto o tym pamiętać, że  jedność celu i idei nie wyklucza dochodzenia do nich różnymi drogami.

Co pozostało po naszym spotkaniu. Dobre emocje. Jeszcze silniejsze związki pomiędzy różnymi organizacjami „ mundurowymi”. Nowe pomysły i to co najcenniejsze … przyjaźń.

W imieniu Zarządu Bractwa Mundurowego, pragnę serdecznie podziękować gospodarzowi spotkania,  wszystkim gościom i oczywiście wyróżnionym osobom fizycznym i prawnym.

Chylę nisko czoło, przed każdym członkiem Koła nr 30 SEiRP w Częstochowie. To prawdziwy honor być jednym z Was. Wyróżnienie Sławka Matusewicza, to także oddanie czci całemu środowisku żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszom Straży Granicznej. Wszystkim pokoleniom polskich  „ pograniczników”, tak okrutnie potraktowanych przez rządzących. To wielki zaszczyt, mieć możliwość uhonorowania przedstawiciela tego środowiska.

Nadejdzie kiedyś taki dzień, że usiądziemy wszyscy przy wieczornym ognisku. Akordeonista        „ wopik”, będzie przygrywał do kielicha, a my… będziemy rozprawiali, czy wyroki pozbawienia wolności, praw publicznych i majątków, twórców i inspiratorów „ ustaw represyjnych”, są właściwe. Przyjdzie kiedyś taki dzień…

Dziękuję.

W imieniu Zarządu BM RP: Prezes- Marian Szłapa

Redakcja BM RP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.