Kołobrzeg 2024-wizualizacja zmiany.

By | 18 kwietnia 2024

W styczniu 2024 roku, politycy zwycięskiej koalicji weszli do Ministerstw. Rozpoczęła się zmiana. Na ten czas czekaliśmy przez wiele lat. Czas przeplatany ciszą cmentarnych pożegnań naszych znajomych, przyjaciół i naszych osobistych dramatów. Czas próby. Ci z nas, którzy zaangażowali się w bezpośrednią walkę o prawdę i wspólną przyszłość wiedzieli, że żadna siła polityczna po ośmiu latach „smuty”, nie rozwiąże naszych spraw w jednym etapie i w ciągu kilku tygodni. Tym różni się pragmatyzm od fantasmagorii i publicystyki politycznej. Spotkanie w Kołobrzegu było symbolem tej właśnie zmiany. Wśród represjonowanych policjantów usiadł Komendant Wojewódzki Policji. Obok wyklętych przez państwo pis „wopików” usiadła pani major- Komendant Oddziału Straży Granicznej w Kołobrzegu. Jeszcze rok temu byłoby to niemożliwe. Na pytania uczestników wydarzenia, odpowiadał Wiceminister SWiA. Dwa miejsca obok komendantów, usiadła Halina Szamszur, wdowa po Hirku, bohaterze filmu „ Listy śmierci”. Ale ta symbolika była tylko tłem tego wszystkiego co staramy się zrobić dla siebie i dla Was. Czy to akceptujemy czy nie, ustawa represyjna istnieje w obiegu prawnym  i wpływa w dalszym ciągu na losy represjonowanych. Co możemy robić. Poprzez sensowne, merytoryczne działania, dać nadzieję tym którzy jeszcze czekają na sprawiedliwość. Dać nadzieję tym wszystkim, którzy przegrali sprawy i nie widzą szansy na zmianę losu.  I czynimy to. Od początku roku nasz Zespół Prawny rozpoczął okres podsumowania wcześniejszej pracy. Celem jest stworzenie tez do projektu przyszłej ustawy. Ciężka praca zespołu Ani Oszczędy zaczyna przynosić pierwsze efekty. Przesłaliśmy, ale co najważniejsze zostały przyjęte do wykorzystania i prac studyjnych, nasze opracowania do przyszłej regulacji. Nie pozwolę na to, aby działania Bractwa były pozorne. Żadnych projektów typu … dla wszystkich 2,6… Taki przekaz nie ma sensu. Nie chodzi o to, aby złożyć projekt i w ciągu jednego dnia wrzucono go do parlamentarnego kosza. Priorytety? Zadośćuczynienie i wyrównanie krzywd, przywrócenie uposażeń wszystkim, którzy utracili je w efekcie bezprawia legislacyjnego. Ale także rozwiązanie kwestii poprzedniej ustawy represyjnej i naprawa krzywd ponoszonych przez jej adresatów do dziś. Aby zrealizować te cele, potrzebujemy skutecznego lobowania w różnych formacjach politycznych. Musimy zmienić ocenę tego wszystkiego co się wydarzyło wśród polityków identyfikujących się z Platformą Obywatelską. Przygotowywaliśmy się do tej pracy od kilku lat. Jesteśmy zdeterminowani do dalszych działań. Zdajemy sobie także sprawę z rzeczywistości społeczno-politycznej w jakiej przyjdzie nam realizować te cele.

Nigdy nie odmawialiśmy współpracy z innymi organizacjami branżowymi. Wręcz odwrotnie, to nasza wyciągnięta ręka była wielokrotnie odtrącana. Przyjmiemy współpracę z każdą organizacją na zasadach partnerskich. Ale co najistotniejsze, nie zaangażujemy się w działania pozorne. Szkoda na nie czasu.

Po lekturze „internetowych głupot”, ochoczo udostępnianych przez „aktywnych inaczej”, chcę Was poinformować, że z mojej wiedzy, którą uzyskałem podczas spotkania w ZER wynika, że pozytywna Decyzja podjęta w trybie art. 8a skutkuje zwrotem wszystkich skradzionych środków. To ostatnie tylko po to, aby niepotrzebnie nie frustrować poranionych i skrzywdzonych ludzi.

Dziękuje raz jeszcze tym wszystkich których spotkałem na swojej drodze w okresie od 2017 roku. Dziękuje gościom spotkania w Kołobrzegu: insp. Szymonowi Sędzikowi- Komendantowi Wojewodzkiemu Policji w Szczecinie, mjr SG Beacie Okulińskiej- Komendantowi Placówki SG w Kołobrzegu, Jankowi Zachciałowi – Prezesowi ZW SEIRP w Poznaniu, staroście kołobrzeskiemu – Tomaszowi Tamborskiemu i jego zastępcy Jackowi Kuś, Piotrowi Iwatowi – reprezentującemu ZG ZEiRSG. Przede wszystkim zaś Wiceministrowi SWiA – Wiesławowi Szczepańskiemu. W dniu 17 kwietnia na ręce Ministra SWiA pana Marcina Kierwińskiego skierowałem podziękowanie za merytoryczne wystąpienie i dotychczasowe działania nowego szefostwa MSWiA. Dlaczego? Dlatego, że wymagają tego zasady współpracy i elementarnej uczciwości.

Poniżej stenogram wystąpienia Wiceministra SWiA, posła na Sejm RP Wiesława Szczepańskiego (zgodnie z obietnicą). Wykonała go nasza Niusia, poświęcając na to mnóstwo czasu- za co jej bardzo dziekuję.

Pozdrawiam Was serdecznie: Prezes Zarządu BM RP- Mario.

One thought on “Kołobrzeg 2024-wizualizacja zmiany.

  1. Mariola Zięba

    dziękuję bardzo za Waszą Państwo działalność. Mój mąż niestety nie doczekał się zmiany tej krzywdzącej dla niego i dla naszej rodziny ustawy. Mąż pracował w organach MSW w latach 70 i do lat 1990 pracował za darmo bo przeliczenie było ze stawką 0. Tak się tym przejął, że stres spowodował u niego rozwój choroby nowotworowej – raka glejaka To wszystko spowodowało
    wielkie perturbacje finansowe, które przeniosły się na mnie i doprowadziły do choroby nowotworowej w późniejszym okresie do dwóch udarów. Mam nadzieję, że dożyję jeszcze jakiegoś odszkodowania za te okresy. Pozdrawiam serdeczie i dziękuję za Waszą pracę.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.